Skip to content

کیف پول ارزهای دیجیتال

کیف پول ارزهای دیجیتال

قبل از اینکه به طور دقیق به توضیح کیف پول ارزدیجیتال بپردازیم، بیایید کمی درمورد روش خاص شما برای ذخیره پول با هم صحبت کنیم. به این فکر کنید که چگونه پول نقد خود را ذخیره می‌کنید؟ قطعا آن را در دست خود نگه نمی‌دارید، بلکه آن را در کیف پول یا در یک حساب بانکی ایمن ذخیره می‌کنید. کیف پول کریپتوکارنسی‌ نیز از همان اصول اصلی پیروی می‌کند. درنتیجه، با داشتن یک کیف پول رمزنگاری شده، توانایی ارسال و دریافت بیت‌کوین و سایر کریپتوکارنسی‌ها را خواهید داشت.

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

به عبارت ساده، کیف پول ارز دیجیتال یک برنامه نرم افزاری یا سخت افزاری جهت مدیریت ارزهای دیجیتال شما است. یک کیف پول ارزدیجیتال کلیدهای خصوصی و عمومی و فهرست کل تراکنش ها را ذخیره می کند. این کلیدها برای کاربر این امکان را فراهم می کنند که ارزهای دیجیتال خود را ارسال و دریافت کند. کلیدهای خصوصی همانند رمز موردنیاز برای دسترسی به حساب بانکی شما هستند و کلیدهای عمومی مانند شماره حساب بانکی شما کار می‌کنند.

مثال کلید خصوصی (64 حرفی):

821375154a9a7ed 8a608b51e3e898e507fbf350d2e47f2d2e8c774deecf74eda

مثال کلید عمومی (34 حرفی):

c11d541a13df5161aba8160460fe16099b1ebcf 1

زمانی  که بیت کوین یا هر ارزی ارسال می شود، مالکیت خود را به گیرنده منتقل می کند. برای اینکه گیرنده بتواند بیت کوین تازه انتقال یافته به ولت خود را خرج کند، باید کلید خصوصی او با آدرس عمومی که بیت کوین ها را برای او فرستاده اند، مطابقت داشته باشد. با در اختیار داشتن کلید خصوصی، می توان تمام موارد مرتبط با کلید عمومی را کنترل کرد.

 

بنابراین برای حفظ امنیت، ضروری است که کلید خصوصی را به طور محرمانه نزد خودتان نگه دارید. هر شخصی با در دست داشتن کلید خصوصی می‌تواند به کیف پول و ارزهای دیجیتال شما دسترسی پیدا کند.

 انواع مختلف کیف پول ارزهای دیجیتال

امروزه انواع مختلفی از کیف پول‌ها در دسترس عموم هستند که بطور کلی براساس نحوه ذخیره سازی به دو دسته کیف پول های سرد و گرم تقسیم می شوند. کیف پول انتخابی شما به نیازهای شخصی‌ شما بستگی دارد. اصولا، کیف‌ پول‌های مختلف، امکانات متفاوتی را ارائه می‌دهند مانند امنیت یا راحتی استفاده کاربران ازاین کیف پول ها.

رایج ترین کیف پول ارزهای دیجیتال

 کیف پول روی دسکتاپ

کیف پول‌های دسکتاپ بر روی یک لپ تاپ یا کامپیوتر دانلود و نصب شده و تنها از طریق همان لپ تاپ یا کامپیوتر می توان به آن کیف پول دسترسی داشت. این نوع کیف پول ها امنیت و راحتی مناسبی را به کاربران ارائه می کنند، اما باید در نظر داشت که اگر هکری از راه دور کنترل لپتاپ یا کامپیوتر دستگاه شما را در دسترس بگیرد، یا کسی رمز دستگاه شما را داشته باشد، می تواند به کیف پولتان دسترسی پیدا کند.

چند نمونه از کیف پول های دسکتاپ

Coinomi https://www.exodus.io/  
Exodus https://www.coinomi.com/en/
jaxx jaxx.io

کیف پول روی موبایل

کیف پول موبایلی بسیار شبیه به کیف پول روی دسکتاپ است، چون این نوع از کیف پول نیز به طور مستقیم در دستگاه شما دانلود می‌شود. معمولا از طریق دانلود اپلیکیشنی روی موبایل خود به کیف پول کریپتوکارنسی‌تان دسترسی پیدا می‌کنید. اکثر ولت های دسکتاپی اپلیکیشن موبایلی هم دارند.

کیف پول آنلاین یا روی وب

کیف پول تحت وب بهترین سطح از راحتی به هنگام ارسال کوین‌ها به دیگران را در اختیار شما قرار می‌دهد. با این حال، کم‌ترین سطح امنیت متعلق به این کیف پول ها است، چون معمولا تولیدکننده‌ آن کیف پول کنترل کاملی روی آن دارد. یک نمونه از چنین کیف پولی، ذخیره کردن کوین‌ها در یک صرافی کریپتوکارنسی است. این صرافی، کوین‌های شما را روی سرور مرکزی خود ذخیره می‌کند. اگر این سرور هک شود، هکر می‌تواند به تمام پول‌های شما دسترسی داشته باشد. بهتر است که تنها تعداد کمی از کوین‌های خود را روی کیف پول تحت وب نگه دارید.

COINBASE https://www.coinbase.com/
TronLink https://www.tronlink.org/
JAXX jaxx.io

 کیف پول کاغذی

کیف پول‌های کاغذی کیف پول‌هایی هستند که ارزششان واقعا دست کم گرفته می شود. تمام کاری که نیاز است انجام دهید چاپ کردن کلید عمومی و خصوصیتان بر روی یک تکه کاغذ است، همین! پولتان امن خواهد ماند! در این روش کلیدهای شما به هیچ سروری متصل نیستند، در نتیجه هکرها تنها از طریق دزدیدن آن کاغذ فیزیکی می توانند شما را هک کنند! زمانی که نیاز داشتید پولتان را انتقال دهید، می توانید به سادگی به یک نرم افزار یا کیف پول تحت وب متصل شده یا حتی کیو آر کد  را اسکن کنید البته امروزه بدلیل کاربر پسندانه نبودن وعدم راحتی در استفاده بسیار کم استفاده هستند.

bitcoinpaperwallet.com

 کیف پول سخت افزاری

قطعا به لحاظ امنیتی، هیچ کیف پولی بهتر از کیف پول سخت‌افزاری نیست. کیف پول سخت‌افزاری یک دستگاه فیزیکی است که تنها هدفش ذخیره‌سازی کلیدهای عمومی و خصوصی‌تان است. این دستگاه تنها در صورتی که نیاز به انتقال وجه داشته باشید به اینترنت متصل می‌شود. هنگام انتقال، شما باید پین کد شخصی خود را به طور مستقیم وارد دستگاه ‌کنید. این کار دسترسی هکرها به کلیدهای‌تان را تقریبا غیرممکن می کند.

کیف پول سخت افزارLedger Nano X ، کیف پول سخت افزاری CoolWallet S ، کیف پول سخت افزاری Trezor Model T

جمع بندی

انتخاب یک کیف پول ارز دیجیتال از مهم‌ترین تصمیمات شما در سرمایه‌گذاری است. بنابراین ارزش آن را دارد که برای انتخاب بهترین کیف پولی که می‌تواند تمام نیازهای شما را برطرف کند، زمان بگذارید. اگرچه شاید کیف پول های سخت افزاری گزینه‌های گران قیمتی به نظر برسند، اما در حال حاضر آن‌ها را می‌توان کامل‌ترین گزینه برای ذخیره ارزهای دیجیتالی دانست، زیرا ترکیبی ازایمنی  و امکانات را در اختیار مشتریان می‌گذارند. با این وجود برخی از کیف پول های گرم نیزوجود دارند که می‌توانند گزینه‌ی مناسبی برای استفاده باشند.

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *