Skip to content

سفارش‌گذار (Maker) و سفارش‌بردار (Taker) چیست؟

تمامی بازارهای معاملاتی از دو جز اصلی سفارش‌گذار (Maker) و سفار‌ش‌بردار (Taker) تشکیل شده‌اند. Maker‌‌ها که به آن‌ها بازارساز نیز گفته می‌شود، سفارش‌های خرید یا فروشی می‌گذارند که بلافاصله انجام نمی‌شود، این موضوع باعث ایجاد نقدینگی می‌شود، یعنی کار را برای کسانی که می‌خواهند یک رمزارز را بلافاصله بخرند یا بفروشند، راحت‌تر می‌کند.

از سوی دیگر، افرادی که فورا خرید یا فروش انجام می‌دهند، Taker نامیده می‌شوند. به عبارت دیگر، “تیکرها” سفارش‌های ایجاد شده توسط “میکر‌ها” را پُر می‌کنند. در تمامی بازارهای معاملاتی (فارکس، بورس یا ارز دیجیتال)، فروشندگان با خریداران مطابقت پیدا می‌کنند.

در هرکدام از بازارها که حضور پیدا کنید شما به عنوان سفارش گذار یا سفارش بردار هستید و در یکی از این دو دسته قرار می‌گیرید. در واقع به عنوان یک معامله‌گر، در موقعیت‌های مختلف هم سفارش گذار و هم سفارش بردار را تجربه می‌کنید. در هر صرافی ایجادکننده جریان نقدینگی صرافی، خریداران و فروشنده‌ها هستند و اگر این صف‌های خرید و فروش شکل نگیرد و به اصطلاح  دفتر سفارش یا order book وجود نداشته باشد، عملا صرافی از کار افتاده به شمار می‌آید.

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *