ردکردن این

سفارش‌گذار (Maker) و سفارش‌بردار (Taker) چیست؟

تمامی بازارهای معاملاتی از دو جز اصلی سفارش‌گذار (Maker) و سفار‌ش‌بردار (Taker) تشکیل شده‌اند. Maker‌‌ها که به آن‌ها بازارساز نیز گفته می‌شود، سفارش‌های خرید یا فروشی می‌گذارند که بلافاصله انجام نمی‌شود، این موضوع باعث ایجاد نقدینگی می‌شود، یعنی کار را برای کسانی که می‌خواهند یک رمزارز را بلافاصله بخرند یا بفروشند، راحت‌تر می‌کند.

از سوی دیگر، افرادی که فورا خرید یا فروش انجام می‌دهند، Taker نامیده می‌شوند. به عبارت دیگر، “تیکرها” سفارش‌های ایجاد شده توسط “میکر‌ها” را پُر می‌کنند. در تمامی بازارهای معاملاتی (فارکس، بورس یا ارز دیجیتال)، فروشندگان با خریداران مطابقت پیدا می‌کنند.

در هرکدام از بازارها که حضور پیدا کنید شما به عنوان سفارش گذار یا سفارش بردار هستید و در یکی از این دو دسته قرار می‌گیرید. در واقع به عنوان یک معامله‌گر، در موقعیت‌های مختلف هم سفارش گذار و هم سفارش بردار را تجربه می‌کنید. در هر صرافی ایجادکننده جریان نقدینگی صرافی، خریداران و فروشنده‌ها هستند و اگر این صف‌های خرید و فروش شکل نگیرد و به اصطلاح  دفتر سفارش یا order book وجود نداشته باشد، عملا صرافی از کار افتاده به شمار می‌آید.

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *